Territory Stories

Annual report

Details:

Title

Annual report

Creator

Northern Territory. Legislative Assembly. Sessional Committee on Constitutional Development

Collection

Parliamentary reports; ParliamentNT

Date

1990

Notes

Period: 1 July 1991 to 30 June 1992; 1 July 1994 to 30 June 1995

Language

English

Subject

Northern Territory. Legislative Assembly. Sessional Committee on Constitutional Development -- Periodicals.; Constitutional law -- Northern Territory -- Periodicals.

Publisher name

Northern Territory Government

Place of publication

Darwin

Format

1 volume ; 25 cm.

File type

application/pdf

Use

Attribution International 4.0 (CC BY 4.0)

Copyright owner

Legislative Assembly of the Northern Territory

License

https://creativecommons.org/licences/by/4.0/

Parent handle

https://hdl.handle.net/10070/257674

Citation address

https://hdl.handle.net/10070/509391

Related items

https://hdl.handle.net/10070/509393

Page content

(c) such other constitutional and legal matters as may be referred to it by: relevant ministers: or resolution of the Assembly: 2. to undertake a role in promoting the awareness of constitutional issues to the Northern Territory and Australian populations. PLEASE NOTE: The Chief lvfinister and the Leader of the Opposition although not members of the Committee, may attend all meetings of the Committee, may question wrtnesses and may participate in deliberations of the Committee, but may not vote. The full detail of the Committee's Terms of Reference is in Appendix 2. k/e111bership of the Co111n1ittee 1991192 Hon. SP Hatton, MLA (Chairman) Minister for Industries & Development Country Liberal Party Member for Nightcliff First elected 3 December 1983 SCCD Membership: Chairman: . (15 May 1986 - 7 March 1987) . (28 April 1987 - 14 July 1988) . (28 August 1988 - 5 October 1990) Reappointed Chairman: 4 Decen1bcr 1990 Mr JD Bailey, MLA (Deputy Chairman) Deputy Leader of the Opposition Australian Labor Party Member for Wanguri First elected: 19 August 1989 SCCD Membership: . ( 10 October 1989 - 5 October 1990) Rcappoi nted Deputy Chairman: 4 December 1990 Other Co1nmittecs: Publications. Public Accounts. Environn1ent


Aboriginal and Torres Strait Islander people are advised that this website may contain the names, voices and images of people who have died, as well as other culturally sensitive content. Please be aware that some collection items may use outdated phrases or words which reflect the attitude of the creator at the time, and are now considered offensive.

We use temporary cookies on this site to provide functionality.
By continuing to use this site without changing your settings, you consent to our use of cookies.