Territory Stories

Annual report

Details:

Title

Annual report

Creator

Northern Territory. Legislative Assembly. Sessional Committee on Constitutional Development

Collection

Parliamentary reports; ParliamentNT

Date

1990

Notes

Period: 1 July 1991 to 30 June 1992; 1 July 1994 to 30 June 1995

Language

English

Subject

Northern Territory. Legislative Assembly. Sessional Committee on Constitutional Development -- Periodicals.; Constitutional law -- Northern Territory -- Periodicals.

Publisher name

Northern Territory Government

Place of publication

Darwin

Format

1 volume ; 25 cm.

File type

application/pdf

Use

Attribution International 4.0 (CC BY 4.0)

Copyright owner

Legislative Assembly of the Northern Territory

License

https://creativecommons.org/licences/by/4.0/

Parent handle

https://hdl.handle.net/10070/257674

Citation address

https://hdl.handle.net/10070/509391

Related items

https://hdl.handle.net/10070/509393

Page content

Mr G R Cartwright, MLA Australian Labor Party Member for Victoria River First elected: 27 October 1990 SCCD Membership: Appointed: 4 December 1990 Other Committees: Nil Mr WW Lanhupuy, MLA Australian Labor Party Member for Arnhem First elected: 3 December 1983 SCCD Membership: . (28 August 1985 - 7 March 1987) . (28 April 1987 - 5 October 1990) Reappointed: 4 December 1990 Other Committees: Deputy Chairman of Committees. House, Environment, Use and Abuse of Alcohol by the Communitv . .; Mr TR McCarthy, MLA Country Liberal Party Men1ber for Goyder First elected: 3 December 1983 SCCD Membership: Appointed: 4 December 1990 Other Committees: Deputy Chairman of Committees. Privileges, Environn1ent, Use and Abuse of Alcohol by the Community. Mr RA Setter, MLA Leader of Government Business Country Liberal Party Member for Jingili First elected: 15 December 1984 SCCD Membership: . (28 April 1987 - 5 October l 990) Reappointed: 4 December 1990 Other Committees: Publications, Public Accounts, Subordinate Legislation and Tabled Papers. and New Parliament House. 5